Odvetniška pisarna Ščernjavič
SI
Show menu

Predstavitev

Pravo razumem predvsem kot moč (prepričljivost) pravnega argumenta. Pravo je namreč avtonomno, torej zunaj in nad vplivnim področjem državnih smotrov. Nad pravom ne sme biti nihče, niti zakonodajalec. Kljub temu je pri laični javnosti in žal tudi pri nosilcih oblasti mogoče zaslediti prepričanje, da je volja večine nad pravom in da je v imenu legitimnih ciljev dopustno žrtvovati tudi idejo prava.


Instrumentalno razumevanje prava, po katerem je pravo le sredstvo za doseganje legitimnih (običajno populističnih) ciljev, je poleg inflacije predpisov (prenormiranosti), ki povzročajo pravno negotovost, eden ključnih razlogov za nedelovanje pravne države. V 2. členu Ustave je zapisano, da je Slovenija pravna država, vendar je razkorak med tem, kar je zapisano v Ustavi, in med resničnim stanjem pravne države, po moji oceni (pre)velik. Za vzpostavitev pravne države ne zadoščajo le lepe besede, razni deklaratorni dokumenti ter statistika. Potrebna so konkretna dejanja. Predstavniki vseh vej oblasti (in tudi državljani) morajo dojeti, da pravna država ni nekaj samoumevnega, nekaj, kar nastopi avtomatično s sprejetjem predpisov, temveč da je treba pravno državo tudi udejanjiti in si za njo prizadevati v vsakodnevnem življenju. Ključno vlogo pri tem imajo ravno predstavniki oblasti. Ti bi morali biti s svojimi dejanji vzor vsem državljanom.


Še posebej  zahtevno in odgovorno nalogo imajo po mojem mnenju (redni in ustavni) sodniki. Od njih je namreč odvisno, kakšno pravo bo zaživelo v resničnem življenju. Če je pravna država v knjigah (law in books) odvisna predvsem od izvršilne in zakonodajne veje oblasti, je resnična pravna država (law in action), torej tista, ki živi in v največji meri vpliva na življenje ljudi, odvisna predvsem od sodnikov. Sodniki imajo namreč moč, da povedo, kaj je pravo v konkretnem primeru.


K izboljšanju stanja pravne države pa lahko veliko prispevamo tudi odvetniki kot eni izmed ključnih deležnikov v sodnih postopkih. Odvetniki moramo odgovorno presoditi, ali ima stranka realne možnosti za uspeh pred sodiščem, s čimer lahko pripomoremo tudi k zmanjševanju sodnih zaostankov. Žal se zdi, da pri tej oceni prevečkrat prevladajo drugi (premoženjski) interesi. Odvetniki imamo pomembno vlogo, da posameznike opozarjamo na njihove pravice in dolžnosti. Čeprav nimamo privilegija, da bi povedali, kaj pravo je v konkretnem primeru, lahko z argumenti vseeno v odločilni meri pripomoremo k oblikovanju prava, ki zaživi v resničnem življenju.


Prepričan sem, da je za uspešno svetovanje in zastopanje potrebno, da odvetnik in stranka delita podobne vrednote in poglede na stanje v družbi. Obljubim lahko, da se bom v vaši zadevi potrudil kot v svoji lastni. Menim, da je to največ, kar lahko kot odvetnik naredim za svojo stranko. 

Odvetnik Iztok Ščernjavič, univ. dipl. prav.

Kontakt

Kontakt

  • Naslov
    Odvetnik Iztok Ščernjavič
    Ulica Ivana Pengova 18
    1230 Domžale
    p. p. 90
  • Telefon
    +386 31 687 561
  • E-pošta
    info@op-scernjavic.si